Движим ли се към трета световна война
Ирански дронове нанасят удари по Израел, а ударите на израелски дронове върху Иран създават опасен прецедент. Разбира се, трябва да е абсолютно ужасяващо за обикновените хора, въвлечени в това насилие. В по-голям мащаб обаче ситуацията е още по-опасна. Размяната на удари носи заплахата от регионална война и дори опасността от Трета световна война.
Първо нека да разгледаме какво се случи. На 1 април израелски въздушен удар беше нанесен срещу иранското посолство в Дамаск, Сирия. Той уби 16 души, включително двама цивилни, но предимно ирански военни, сред които двама генерали. Не е необичайно Израел да атакува Иран. Израел подкрепя бунтовнически групи в Иран, те убиха ирански ядрени учени, атакуваха ирански войски в Сирия и атакуваха ирански кораби. Разбира се, Иран прави подобни неща като Израел. Те спонсорират палестински въоръжени групи, подкрепят ливанската Хизбула в борбата й срещу Израел, организират атаки срещу израелски граждани и посолства и атакуват израелски кораби.
В този контекст всичко изглеждаше както обикновено. Това, което направи тази атака различна, беше, че Иран твърди, че тъй като е тяхно посолство, това е атака на тяхна „суверенна територия“. Разбира се, Израел е атакувал истинска иранска земя и преди. Това, което изглежда беше различно този път, е, че Иран реши, че ще отвърне на удара, като изстреля ракети и дронове директно срещу Израел. Това е нова стъпка. Иран никога досега не е нападал пряко територия на Израел.
На 13 април Иран отговори. Тяхната атака включваше повече от 130 дрона, 30 крилати ракети и 120 балистични ракети, изстреляни от самия Иран, както и от Ирак, Ливан и Йемен. Това беше най-големият удар с дроните досега. В крайна сметка обаче причини много малко щети. В зависимост от това на кого вярвате, между седем и девет ракети са ударили израелски въздушни бази. Няма загинали, но седемгодишно момиче е тежко ранено.
Израел твърди, че е прихванал 99% от ракетите. С помощта на САЩ, Обединеното кралство, Франция и Йордания атаката беше осуетена. Смята се, че американските самолети са унищожили 80% от ракетите, преди дори да достигнат израелското въздушно пространство. Това изглеждаше като голям успех за американските военни и пълен провал на Иран.
Не се случи точно така. Иран изглежда играеше много внимателна игра. Иран твърди, че е предупредил Америка седемдесет и два часа предварително за атаката. Америка отрича, но представители на различни страни, включително членката на НАТО Турция, казаха, че са били информирани. Трудно е да се повярва, че американците не са били информирани. Дори и иранците да не им бяха казали директно, човек би очаквал, че турците са ги информирали. С подобно предварително предупреждение не е изненадващо, че Израел успя успешно да се защити срещу атаката.
Иран обяви, че атаката „може да се счита за завършена“. Смята се за успех. За тях това бе начертана линия в пясъка. На Израел беше показано, че не може да действа безнаказано и че Иран може да отвърне на удара, ако прекрачи червената линия. Израел отвърна на удара и Иран съобщи за експлозии във военни съоръжения в Сирия и Ирак, както и в самия Иран, но не обвини директно израелците.
Тогава изглежда, че всичко е свършило. Светът се отдръпна от непосредствената заплаха от мащабна регионална война. Това обаче не е повод за успокоение. Напрежението между Израел и Иран остава, като навлязохме в нов етап от конфликта, където пряката война между двете страни изглежда по-възможна. Израел все още убива палестинци в Газа и все още подготвя атаката си срещу последната крепост на Хамас в Рафа. Докато САЩ публично критикуваха поведението на някои израелски военни части, току-що гласуваха още 26 милиарда долара военна помощ за Израел.
Ситуацията в Газа все още не е решена и има много хора в израелската държава, които смятат, че трябва да се изправят срещу Хизбула в Ливан. Хизбула е много по-сериозен противник за израелците от Хамас. В последната война през 2006 г. те успяха да удържат израелските сили. Въпреки че в настоящия конфликт те изстреляха няколко ракети, се смята, че имат запаси от до 120 000 модерни ракети, което е значително повече от повечето държави. Заплахата от конфронтация все още съществува.
Докато това се случваше, САЩ също приеха пакет от военна помощ от 61 милиарда долара за Украйна и още 8 за съюзниците от Югоизточна Азия. Въпреки че изглежда, че за момента сме избегнали Третата световна война, ескалацията към война все още продължава.